Még gyermekkoromban a nagyszüleim udvarán találtam pár régi érmét. Akkoriban igazi kincsként kezeltem őket, és a mai napig is a pénztárcám egyik elrejtett zugában viszem őket magammal mindenhová. Szerencsehozóként.
A minap azonban egy könyvesboltban fordultam meg, és egy régi érmékről szóló könyv akadt a kezembe. A borítóján régi pénzérmék szerepeltek, és első látásra kísértetiesen hasonlítottak az én udvaron talált kincseimre.
Sajnos, amikor közelebbről is megszemléletem őket, akkor azért látszott a különbség. Ennek ellenére megvásároltam ezt a kötetet, és nem is bántam meg, mert rengeteg érdekes dolgot olvashattam benne a régi érmékről, a numizmatika, mint segédtudomány kialakulásáról.
Egyszóval, ez a félig-meddig idézőjeles „csalódás” egyáltalán nem szegte a kedvemet. Igaz, hogy az érméimet nem sikerült beazonosítanom a könyv alapján, sőt a neten nézelődve sem találtam még csak hozzájuk hasonlót sem, de azt hiszem, hogy találtam egy új hobbit magamnak.
Ez a hobbi pedig nem más, mint a numizmatika. Igaz, hogy nem rendelkezem még jelen pillanatban ehhez a hobbihoz megfelelő tudásanyaggal és legfőképp anyagi bázissal, de nagyon szeretnék ténylegesen tudást szerezni. A szükséges információk megszerzése érdekében ezért minden fellelhető forrást igyekszem felkutatni az interneten is.
ĺgy találtam rá a regipenzfelvasarlas.hu honlapra is, mely Procopius Numizmatikához tartozik. A Procopius Numizmatikának ugyanúgy a profiljába vág az érme vásárlás, mint az eladás, és az értékbecslés is.
Ahogy ránéztem említett honlapunkra, áldottam az eszem, mert ők pontosan arról írtak, hogyha valakinek a birtokába régi érmék, esetleg bankjegyek kerülnek, akkor az a legokosabb, ha azokkal a zálogház, vagy a régiségkereskedés helyett inkább numizmatikushoz fordul, akik nem kókler.
A regipenzfelvasarlas.hu oldalon arról is találhatunk cikkeket, hogy milyen régi érmékkel, esetleg bankjegyekkel érdemes felkeresni őket. A leírás (és a józan ész) szerint az az evidencia, hogy forgalomban lévő pénzérmékkel nem, hanem még viszonylagosan jó állapotban lévő régi érmékkel, bankókkal érdemes jelentkezni náluk. Ahogy az mindenféle numizmatikai hozzáértés nélkül is sejthető, az egy pluszt jelent szinte, ha érméink nemesfémből, tehát aranyból vagy ezüstből készülnek.
Természetesen ezeknek az érméknek az esetében is, az előzőekhez hasonlóan, a Procopius Numizmatika számára csakis a forgalomból kivont, régi darabok lehetnek érdekesek. A regipenzfelvasarlas.hu oldalon nagyvonalakban ismertetik is az érme vásárlás menetét is. Eszerint a Procopius Numizmatikánál a Budapesten, a VI. kerületben, az Eötvös utca 26/C., földszint 1-es ajtó alatt található átvételi irodában történik az érme vásárlás.
Itt valamely hozzáértő munkatárs vizsgálja meg alaposan az általunk bevitt érméket. Beazonosítja őket, értékeli az állapotukat, meggyőződik az eredetiségről, majd elmondja, hogy mennyiért vásárolnák meg tőlünk az adott coint. Természetesen, az ügyfélnek nem „muszáj” elfogadni az ajánlatot, azonban a Procopius Numizmatika hangsúlyozza a honlapján, hogy tudásuk és etikus, jóhiszemű hozzáállásuk garantálja azt, hogy a legmegfelelőbb árat kínálják az adott darabokért. Emiatt nem sok esélyt látnak arra, hogyha más helyre is vinnénk be az érméinket, akkor ott magasabb árat kapnánk érte. Egyszóval, megbízhatunk a Procopius Numizmatika szakértelmében, ami korrektséghez vezet minden esetben.
Még azt is elárulták, hogy minek, illetőleg kinek köszönhetik a magabiztosságukat. A szakmai hozzáértésből eredő magabiztosság titka pedig nem más, mint szakértőjük, egyben a vállalkozás tulajdonosának, nevesint Molnár Péternek a szakmai tudása, aki a Procopius Numizmatika 2008-as elindítása előtt gyűjtő volt jómaga is, mintegy húsz esztendőn keresztül.
Numizmatikai becsüs végzettsége van, sőt ebben a tárgykörben tanít, oktat. És ha mindez nem bizonyítaná kellőképpen szakmai rátermettségét, Molnár Péter a Magyar Érmekatalógus egyik társszerzője is. Az ő szaktudása, hozzáértése, gyakorlata szintén komoly garancia arra, hogy a régi érmék, bankjegyek minden kétséget kizáróan pontosan be legyenek azonosítva, és így a tényleges értéküknek megfelelő ajánlatot tudja tenni értük, nekünk a Procopius Numizmatika.
Az eladókkal, illetőleg a vevőkkel való korrekt eljárásuk széles körben ismert, így mára már az egyik legnépszerűbb numizmatikai szaküzlet hazánkban – egyaránt fordulnak hozzájuk gyűjtők, vásárlók és eladni kívánók is.
A Procopius Numizmatika a regipenzfelvasarlas.hu weboldalon több eladni kívánó, leendő ügyfél számára szolgáltat értékes, általános információkat. Találunk például ahhoz is támpontokat, hogy milyen érmékkel érdemes hozzájuk fordulnunk, mely érmék érdeklik őket nagy valószínűséggel. Természetesen a kérdéskörre meglehetősen összetett a válasz. Először is, természetszerűleg a nagyon régi érmék számíthatnak nagyobb érdeklődésre, csak hát hogyan lehet ezt egy numizmatikában járatlan érme tulajdonosnak eldönteni? A Procopius Numizmatika tanácsa szerint semmiképp sem érdemes az interneten kutakodni, és kéretlen tanácsokat elfogadni a tárgykörben.
A nagyon régi érmék természetszerűleg történelmi háttérrel rendelkeznek. ĺgy a regipenzfelvasarlas.hu weboldal tájékoztatása szerint megkülönböztetünk ókori, középkori, illetőleg újkori érméket.
Ahogy azt mindenki sejtheti, logikusan a kimondott régi és értékes érméknek az ókori, illetőleg a középkori érmék számítanak.
A numizmatika a történelemtudomány egyik segédtudománya, ezért a régi érmék meghatározásában kulcsfontosságú tényező a történelmi háttér. A történelmi háttérből pedig már lehet is következtetni az adott érmék ritkaságára, amely roppant fontos jelentőséggel bír az értékmegállapítás folyamatában. A ritkaság szerinti besorolás viszont nem annyira egyszerű, mint első hallásra tűnik, mivel itt sem lehet kategorikus, kőbe vésett szabályokat felállítani.
Ritka lehet például egy érme azért, mert annak idején csak igen keveset vertek belőle, így természetszerűleg napjainkban is alig fellelhető, de olyan variáció is előfordulhat, hogy bár egy adott sorozatú, évjáratú érméből bár rengeteg készült, mégis valamiért mára már a numizmatikának csak csekély darab fennmaradásáról van tudomása.
Az érték meghatározásának kalandfilmekből megismert, talán mindenki által jól ismert fokmérője a nemesfém tartalma az érmének. És valóban, döntő jelentőséggel bír, és jelentősen nyom a latban, ha egy érme rendelkezik némi nemesfémtartalommal. Az említett dologgal, így kiemelten az arany tartalommal rendelkező érméket kétféle csoportra oszthatjuk még tovább…
Léteznek úgynevezett befektetési aranyérmék, melyek értéke az éppen aktuális világpiaci aranyár értékéhez igazodik. Ezeknél az érméknél nincs semmiféle történelmi háttér, csupán a karátszám és az adott érme súlya határozza meg az értéket. A numizmatikai vagy történelmi érmék esetében ezzel szemben az előzőekben taglalt történelmi háttér és az ebből fakadó „életkor”, valamint a ritkaság az értékbéli fokmérői.
Épp ezért fontos, hogyha régi érméinket pénzzé szeretnénk tenni, akkor tényleg ne zálogházba vagy régiségkereskedőhöz vigyük őket, mert ott könnyen előfordulhat (szemben a profik eljárásával), hogy csupán a nemesfém grammonkénti aktuális áráért veszik át tőlünk őket.
Ezek után nincs is más tennivalónk, ha valahol régi érmék porosodnak nálunk, melyekre jó eséllyel éveken át rá sem nézünk, minthogy hazánk egyik legmegbízhatóbb numizmatikai felvásárlójához, a Procopius Numizmatikához forduljunk vele. És mivel a Procopius Numizmatika nemcsak felvásárol, hanem elad is, így jó eséllyel érméinknek egy gyűjtő örülhet, míg mi pénzt keresünk vele.
A Procopius Numizmatikához kérdés esetén üzenetet küldhetünk a regipenzfelvasarlas.hu-n megadott e-mail címre.
A regipenzfelvasarlas.hu weboldalon található telefonszámot kizárólag időpontegyeztetés céljából tartja fenn a vállalkozás.
Azt hiszem, hogy én sem őrizgetem tovább a régi, talált érméimet. Egy kis plusz pénz is jól jönne, és az anyagiakon túlmenően, igazán kíváncsi vagyok arra, hogy mely korból származnak az én „kincseim”.